Kurzajki

Młody mężczyzna. Na dłoniach mnóstwo kurzajek, kilka na nosie i we włosach.

Kurzajka w Totalnej Biologii jest fazą naprawczą konfliktu splamienia połączonego z żalem z powodu niewłaściwego gestu, chęć uniknięcia kontaktu niechcianego lub brak kontaktu chcianego. Ponieważ dłoń to działanie, praca, to co robimy rękami, rozmawiamy o pracy klienta. Prowadzi warsztat samochodowy. Od roku sam, wcześniej z ojcem. W trakcie rozmowy dochodzimy do najważniejszej kwestii. Rok temu tata tego mężczyzny zmarł na zawał serca. Syn przejął warsztat.

Więc pytam o to jak mu się pracowało z tatą? Jaką mieli relację? Czy tata był z niego dumny? Czy go chwalił?

Nic z tych rzeczy… Wszystko co robił syn było „nie takie jak powinno być”. Według ojca wszystko partaczył, robił niedokładnie, do niczego się nie nadawał. Nigdy nie usłyszał od ojca dobrego słowa. Gdy robili coś razem a zdarzało się praktycznie codziennie ojciec bił go wręcz po rękach. „Zostaw!”, „Nie dotykaj!”, „Odsuń się!”, „Ja to zrobię”.

Tak było dzień w dzień. Każdy pracownik ojca był lepszy niż syn. Sponiewierany, odarty z godności. Dla niego była zarezerwowana złość, krytyka, wręcz przemoc fizyczna. I to było bardzo trudne dla tego mężczyzny, dla dziecka, którym ciągle był w obliczu ojca. Ojciec zmarł nagle zostawiając go z wszystkimi emocjami, z niezgodą, z rozdartym sercem. Nie potrafił nawet płakać po ojcu, zablokowany w miłości do niego. Przejął warsztat. Z każdym dniem gdy odzyskiwał swoją wartość i budował na nowo pewność siebie przekonując się, że jednak nie jest takim nieudacznikiem jak sądził ojciec, na jego dłoniach pojawiało się coraz więcej kurzajek, na tych dłoniach, po których tyle razy w życiu oberwał od taty. Nos i głowa też są związane z tatą. Głowa bardziej intelektualnie. W obliczu ojca czuł się jak „niepełnosprawne dziecko”.

Dziś, wraz ze zrozumieniem zachowania ojca, wynikającego z genealogii i ukrytej dynamiki swojej rodziny nie ma już śladu po kurzajkach. Dla mnie to też było zdumiewające, jak szybko organizm potrafi się uzdrawiać. Wraz z uzdrowieniem tego małego chłopca w tym dorosłym mężczyźnie nastąpiły zmiany fizyczne.