Atopowe zapalenie skóry

Czym jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry, AZS, neurodermitis, zwane też wypryskiem atopowym, egzemą, wypryskiem alergicznym lub alergicznym zapaleniem skóry. W dermatologii nazywana jest dermatozą przewlekłą, zapalną, przebiegającą z okresami zaostrzeń i remisji, której towarzyszy uporczywy i nawrotowy świąd oraz liszaje skóry. 

Z czym jest związany konflikt?

Skóra składa się z trzech rodzajów tkanek (Naskórek, Skóra właściwa, Tkanka podskórna). Każda z nich wykształciła się z innych listków zarodkowych, dlatego wiąże się z innymi konfliktami. AZS jest związane z Naskórkiem. Naskórek powstały z Ektodermy jest sterowany przez sensoryczny ośrodek znajdujący się w korze mózgowej. Bolesne, swędzące zmiany na skórze są oznaką fazy naprawczej konfliktu "oddzielenia/rozłąki/uczucia zerwania kontaktu"

Dlaczego są zaostrzenia i remisje?

Tak przebiega SBS czyli Specjalny Sensowny Biologiczny Program naskórka.

W Fazie aktywnej konfliktu związanego z rozłąką na naskórku pojawiają się mikroowrzodzenia (ubytek tkanek). Zmiany te można  wyczuć, naskórek jest szorstki, łuszczy się, może pękać, ale nie widać ich gołym okiem. Wrażliwość tego miejsca jest słaba, albo wcale jej nie ma. Ten etap określany jest jako: neurodermitis lub atopowe zapalenie skóry (AZS).

W Fazie naprawczej konfliktu  skóra staje się zaczerwieniona, gorąca, swędzi, pojawiają się obrzęki, odczuwany jest ból. Powstałe wcześniej owrzodzenia zostają wypełnione nowymi komórkami. Ten etap nazywany jest jako egzema, pokrzywka, zapalenie skóry.

Z czym lub kim dla chorego związana jest rozłąka?

U zwierząt rozłąka dotyczy oddzielenia się od matki, stada.

U człowieka rozłąka może mieć wiele aspektów. Oczywiście najważniejszą dla dziecka ( a najczęściej konflikt programujący jest przeżywany w dzieciństwie) jest rozłąka z matką. Tak też było w przypadku mojego synka, który urodził się z zapaleniem płuc i został zabrany na oddział intensywnej terapii. Przez tydzień miał bardzo ograniczony kontakt ze mną. Przeżył szok związany z rozłąką i było to dla niego wydarzenie nagłe, dramatyczne, odczute w izolacji (są to warunki szoku, który uruchamia SBS). Rozłąka może też dotyczyć innych członków rodziny, ojca, dziadków, rodzeństwa lub też miejsca, wydarzenia. Pamiętajmy, że u osób praworęcznych lewa strona ciała związana jest z matką, prawa z innymi ludźmi. Jeśli dziecko odczuwa rozłąkę z obydwojgiem rodziców zmiany będą po obydwu stronach ciała.

Gdzie pojawiają się zmiany?

Zmiany skórne najczęściej pojawiają się w okolicach kolan, pośladków, łokci, dłoni, na klatce piersiowej, na twarzy, czasami na powiekach. Ważne jest w jakich miejscach dokładnie pojawiają się zmiany, ponieważ z różnymi częściami ciała są związane różne konflikty. Ważny jest też charakter rozłąki. Czy była ona chciana, czy nie. 

Rozłąka niechciana np. może dotyczyć matki czy ukochanej osoby. W tym wypadku zmiany pojawiają się w miejscach, w których czujemy się dosłownie oderwani od ciała drugiej osoby, w miejscach, którymi przytulaliśmy się do niej (wewnętrzna strona rąk, ud, dekolt, piersi, brzuch, pachwiny).

Rozłąka chciana np. też może być z matką (ale dotyczy osób dorosłych);) partnerem, szkołą, pracą itp. W tym wypadku zmiany pojawią się po zewnętrznej stronie ciała w miejscach, które chcą się rozłączyć z kimś lub czymś.

Przykłady:

egzema na powiekach:

Oddzielenie przeżywane poprzez wzrok "Straciłem ją/jego z oczu"

egzema na twarzy:

Gdy myślimy o ukochanej osobie to twarz jako pierwsza odbija się w lustrze naszej pamięci.

egzema na dłoniach:

konflikt oddzielenia związany z dotykaniem kogoś lub czegoś